Problem z łysiną

Także u krzepkiego człowieka wypadanie włosów, w pewnych liczebnościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, racjonalne odżywianie i dostarczanie organizmowi zalecanych składników bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem wypadania włosów bywa stres, apatia, ale także schorzenia tarczycy chociażby. Łysienie może być efektem niepożądanym przyjmowania leków, mających pomóc w innych problemach ze zdrowiem. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być zawarte informacje dotyczące działań ubocznych. Skoro wypadanie włosów bywa uzależnione od leczenia, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów czy witamin właściwe ich uzupełnienie powinno rozwiązać problem. Zwykle anemia może mieć wpływ na kondycję włosów, więc kontrolnie warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na części czołowej czy na szczycie głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne czy nawet gorączka utrzymująca się parę dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie utraty włosów wskutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja bardzo je osłabia. Wówczas ograniczenie ww. czynności i pełnowartościowe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie wzmożone ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek traci dziennie nawet kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym okresie większe dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Konieczna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.

Więcej info: na porost włosów forum