Nowoczesne technologie w konstrukcjach ubijaków i skoczków zagęszczarek do gruntu

Zagęszczanie gruntu to technika stosowana w budownictwie lądowym, mająca na celu poprawę jakości gruntu budowlanego. Nie należy jej mylić z zagęszczaniem gleby, które może wystąpić przy okazji zjawisk naturalnych (intensywne deszcze w trzepoczącej glebie) lub może być spowodowane czynnikiem ludzkim (nadmierne deptanie, przejazd maszyn rolniczych). Celem zagęszczania gruntu jest zmniejszenie przepuszczalności gleby, obniżenie niechcianych wahań głośności i zwiększenie nośności gleby. Do tego celu są używane profesjonalne urządzenia, takie jak ubijaki, skoczki do ubijania i skoczki zagęszczarki do gruntu.

Ubijaki

Istnieje kilka rodzajów ubijaków do gruntu. Jednym z nich może być ubijak wibracyjny. Jest idealny do zagęszczania rowów podczas układania rur wodociągowych, gazowych lub elektrycznych.Tego typu ubijak może posiadać czterosuwowy silnik wysokoprężny chłodzony powietrzem, zbiornik paliwa z potrójną filtracją, dźwignię sterującą i podwójny filtr powietrza. Jest również zaopatrzony w regulowaną antywibracyjną rączkę ochronną, ochronę silnika i gumowe amortyzatory.Jest łatwy w transporcie i dzięki niskiej emisji spalin do środowiska spełnia wymagania ekologiczne. Produkowane są również specjalne typy ubijaków z wąską stopą, które mogą być stosowane do wszystkich rodzajów gleby, piasku, żwiru, a nawet gliny.Takie wersje ubijaków zapewniają komfort pracy dzięki specjalnym klockom, które pochłaniają drgania.

Skoczki zagęszczarki do gruntu

Poszukując prostoty i łatwości obsługi pracy operatora i wykorzystując najnowsze technologie, producenci wypuścili na rynek również różne typy skoczków zagęszczarek do gruntu. Przykładem tego typu urządzenia może być wytrzymały, wyprodukowany z wysokojakościowych materiałów skoczek zagęszczarka do gruntu z wysokowydajnym silnikiem, przystosowanym do ciężkiej pracy. Skoczek posiada stabilną, wytrzymałą konstrukcję i rękojeść z amortyzacją wibracji. Można go używać do zagęszczania gruntu, warstw asfaltu, a nawet do ubijania kostki brukowej. Niektóre części konstrukcyjne tego typu skoczka zagęszczarki do gruntu zostały wykonane z wysokiej jakości aluminium, które dodatkowo wzmocniono hartowaniem termicznym.

Skoczki do ubijania

Niewielka konstrukcja skoczków do ubijania sprawia, że nadają się one świetnie do ubijania gleby na niedużych i trudno dostępnych powierzchniach. Dzięki zaopatrzeniu takiego skoczka do ubijania w kółka można nim łatwo manewrować, dzięki czemu staje się bardzo pomocny w wykonywaniu prac ogrodniczych, wyrównywaniu miejsc po naprawie systemów wodociągowych, ale można też posłużyć się nim do przygotowania gruntu w miejscach, gdzie ma być położona kostka brukowa. Dzięki dostosowaniu siły i częstotliwości uderzeń można nim zagęszczać różne rodzaje gruntów.

Należy nadmienić, że najnowszej generacji skoczki zagęszczarki do gruntu i ubijaki są wyposażone w licznik godzin i wibracji oraz natychmiastowy odczyt obrotów silnika, co gwarantuje optymalną wydajność pracy operatora. Gdy silnik jest wyłączony na wyświetlaczu pojawia się łączna liczba godzin pracy, co pomaga technikowi określić cykle konserwacji. W tego typu nowoczesnych zagęszczarkach i ubijakach do gruntu dźwignia przepustnicy blokuje się wraz z wyłączeniem silnika, umożliwiając pracę na biegu jałowym.