Kąpiel w środku europejskiego miasta Budapeszt

Trudno wyobrazić sobie coś bardziej osobliwego, niż gorącą kąpiel w środku miasta. Niby nic, w tym dziwnego, jeśli by wziąć pod uwagę możliwość wynajęcia mieszkania, albo hotelu i wykąpania się w nim. Jednak nie o to chodzi, ale o coś bardziej innowacyjnego, o baseny z gorącą wodą, w dodatku taką, która stale napływa. To coś niesamowitego, dla mieszkańców naszego regionu, bo niespotykanego. Jeśli chodzi o jeziora i rzeki, woda jest raczej zimna, a jeśli się latem nagrzeje, to może mieć około dwudziestu stopni maksymalnie. Dla człowieka jest więc odczuwalna jako dość zimna, a to z powodu tego że nasza temperatura ciała jest wyższa o ponad dziesięć stopni.

Co innego w Budapeszcie, tam woda jest podobna do naszej temperatury ciała, więc odczuwalna jest jako gorąca. To i tak jest tylko złudzeniem, bo chodzi o to, że ciepło się traci, a nie że jest człowiekowi zimo, jak powszechnie się uważa. Chodzi więc o to, aby to ciepło zatrzymać, a można to zrobić przez wierzchnie nakrycie, czyli ubrania, albo właśnie przez gorącą wodę, która pozwala je zachować.

Miejski park i gorące baseny w Budapeszcie

Sceneria tego miejsca może przypominać, coś w rodzaju zamku sułtana, bo taka jest tam architektura. Wokół dziedzińca, albo atrium, czy podwórza, roztaczają się mury, ciekawych architektonicznie budowli. Na środku znajduje się kilka basenów, a w nich niebieska, czysta i gorąca woda. Taka podobna do tej w basenach, na które można uczęszczać podczas nauki pływania. Decydując się na wycieczki do Budapesztu można więc nie tylko przeżyć niezapomniane przygody, poznać nowe gatunki zwierząt w tamtejszym zoo, ale także wykąpać się pod gołym niebem w środku miasta, wraz z innymi turystami, podobnie jak nad morzem.

Bez względu na porę roku, bo woda w basenach, jest tak samo gorąca zimą, jak też latem mimo niskich temperatur. Chociaż nie jest tak zimno jak u nas, bywają przymrozki do – 4 stopni, a w górach bywa jeszcze zimniej. Nie przeszkadza to jednak zażywać kąpieli tamtejszym mieszkańcom, przyzwyczajonym do tego rodzaju hartowania się, jednak po takiej kąpieli należy się w miarę szybko udać do hotelu, a nie pozostawać na mrozie.